Cheile succesului

Proiect transdisciplinar nivel primar

Pentru fiecare persoană în parte, succesul poate fi definit într-un mod diferit. Unii fac din el un scop în viață, alții își dau seama târziu de tot că au avut parte de el, iar pentru alții nu reprezintă nimic. Noi ne dorim să transmitem copiilor dorința de a fi oameni de succes începând cu cele mai mici și aparent neînsemnate aspecte ale vieții. Fiind responsabili in acestea, copiii vor avea maturitatea necesară de a-și pune cele mai înalte ținte pe care să le atingă în orice domeniu își propun. Vrem să îi încurajăm pe copii să privească la colegii lor, la oamenii de valoare din jurul lor, la cei care s-au făcut remarcați de-a lungul istoriei. De aici să învețe să culeagă lecții de viață, idei care merită spuse mai departe, valori de urmat, sau pe scurt:,,chei ale succesului". În colaborare cu cei de lângă ei, elevii au șansa de a fi mai îmbogățiți sufletește, spiritual, intelectual, decât prin aportul unic al propriei persoane. Vom pune accentul și pe refelxia asupra sinelui, a punctelor tari și slabe, cu scopul de a le dezvolta pe primele pentru o mai frumoasă versiunecontinuăa noastră. Înțelegând nevoia de oameni de valoare în societatea noastră, suntem încurajați să dezvoltăm acest proiect pentru o contribuție pozitivă în viața comunității.
Prin implementarea proiectului educaţional CHEILE SUCCESULUI, Liceul Teoretic Mihai Ionescu iși propune identificarea de modele, lecții de viață, idei, care să reprezinte pentru elevi sugestii concrete de aplicat în construirea propriei căi spre succes.