Jurnal din carantină

de Aryana Ioana Fratica –cls a V a C

Scriu aceste randuri, de acasa, de acolo unde contextul actual “a recomandat” sa stau in carantina, chiar daca dorinta mea este sa socializez cu colegii, profesorii, prietenii sau alte activitati care inseamna contact cu realitatea traita de mine.

Probabil o sa spuneti ,, Vai ce norocoasa, nu poarta masca, sta acasa, ce bine!!!!’’  Dar nu este asa deloc. L

Dupa 3 saptamani  de stat acasa, de izolare e greu sa ignori golul din tine care spune ,,Haide ce conteaza daca nu te duci la scoala?’’

Am inteles ca e important sa protejez si sa ma protejez, insa a fost greu: am folosit o parte din casa, am pastrat distanta in casa fata de bunica, fata de sora mea, insa m-am bucurat macar ca pot iesi in curte.

Pe parcurs, pe langa sentimentul trist de departare de un parinte afectat “de context”, totul a inceput sa fie un razboi in mine pe modelul fie ,,mananci sau esti mancat “sau o vorba mai de actualitate “pastreaza distanta sau te imbolnavesti”.

Trecand peste toate partile grele si deloc pe sufletul meu, exista si o parte buna: aprecierea a tot ceea ce aisi constientizarea ce e potrivit sa faci.

Eu sunt o persoana care intotdeauna priveste partea buna a fiecare intamplari, asa ca e important sa va spun si ce a fost mai bine.

Am folosit timpul de deplasare la scoala  pentru somn, pentru sport, mic dejun normal – nu pe fuga sau masina J, citit, joc si multe alte activitati avand in vedere ca el reprezinta cam 2 h (dus- intors) .

Am invatat sa constientizez ca igiena- spalarea mainilor este regula care te scapa mereu de virusi, iar protectia- purtarea mastii este importanta.

Sunt o fata sociabila iar distantarea m-a facut sa apreciez si constietizez cat de importante sunt interactiunile cu colegii, profesorii, familia, prietenii.

Viata nu e perfecta, dar trebuie sa o acceptam asa cum este si daca ne pastram calmul, ne rugam si avem incredere ca totul va fi bine, chiar asa va fi!

Ai incredere in tine si NU UITA frica e doar un sentiment peste care treci si mergi mai departe!

Va pup si imbratisez cu drag

TOTUL VA FI BINE!!!

#staiacasa#rezistacasa#poartmasca

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.