Mai sănătos, mai înțelept, mai puternic
PROIECT TRANSDISCIPLINAR, AN ȘCOLAR 2020-2021, SEM I
Trăind într-o societate în care există multe provocări și tentații de activiăți nesănătoase în care copiii sunt influențați ușor de ce se află în jur și de presiunea de grup, aceștia au nevoie să evalueze corect situațiile existente pentru a lua decizii sănătoase pentru o viață de calitate. La vârsta şcolară mică, copiii își dezvoltă capacitatea de a face alegeri personale iar aceștia trebuie îndrumați și formați astfel încât să fie conștientizați că sănătatea lor fizică și mentală depinde de alegerile pe care le fac. Menținute, acestea devin, în timp, obiceiuri. Pentru o disciplină mentală și fizică echilibrată, elevii au nevoie de crearea unui cadru ideal pentru a face alegeri bune pe care să le mențină. Considerăm că şcoala are la îndemână diverse şi multiple mijloace şi forme de realizare a unei bune pregătiri mentale și fizice a copiilor, care să se materializeze apoi în formarea unor comportamente și obiceiuri sănătoase. Proiectul urmărește să identifice strategii de integrare a activitatilor sportive ale elevilor, împreună cu un stil de viata sănătos, cu bunăstarea fizică și mentală, în parcursul lor scolar, dezvoltându-le astfel o pregătire interdisciplinară.
Prin implementarea proiectului educaţional MAI SĂNĂTOS, MAI ÎNȚELEPT, MAI PUTERNIC, Liceul Teoretic Mihai Ionescu își propune identificarea şi găsirea de soluţii pentru menținerea sănătății elevilor şi participarea acestora la acţiuni concrete în cadrul şcolii şi localităţii, prin diferite metode şi strategii specifice.