Liceul Teoretic "Mihai Ionescu"

Proiect social-umanitar : SĂPTĂMÂNA RECUNOȘTINȚEI

14.11. – 18.11.2022

Prin acest proiect dorim să cultivăm în sufletul copiilor noștri recunoștința fata de Dumnezeu – de la care primim toate lucrurile, mulțumirea pentru tot ce avem și dorința de dăruire și împreună simțire cu cei care nu sunt atât de favorizați ca noi.

         În fiecare zi copiii au avut diverse activități prin care au identifica motive de mulțumire și au interiorizat  noi valori precum: empatia, dăruirea, compasiunea și colaborarea.

        Cu această ocazie, pe parcursul întregii săptămâni, elevii au adus la școală alimente de bază, neperisabile, dulciuri, rechizite și produse de igienă. Acestea au fost donate familiilor defavorizate din localitatea I L Caragiale, o comunitate rurală, cu mulți copii și resurse materiale limitate.

Scop:

Formarea obiceiurilor bune prin spirit de dăruire și sacrificiu.

back to top