Liceul Teoretic "Mihai Ionescu"

Proiect transdisciplinar – „PLANETA ALBASTRĂ ÎNTRE CREAȚIE ȘI DESTINAȚIE”

05 septembrie 2022 – 05 iunie 2023

Fiecare locuitor al Pământului, mai mic sau mai mare este implicat într-o călătorie a vieții, chiar dacă vrea sau nu vrea, dacă este conștient de acest lucru sau dimpotrivă. Și care este punctul de plecare? Răspunsul este simplu: Geneza, Locul nașterii. Dar destinația? La această întrebare, puțin găsesc răspunsul. Și totuși! Ne putem imagina o călătorie fără destinație? Ca ființe inteligente și, deopotrivă, spirituale, noi, oamenii, avem înscrisă în genele noastre destinația călătoriei, Edenul. De ce? Pentru că Marele Creator ne-a dorit dintotdeauna fericirea supremă, iar Edenul, sinonimul fericirii de la începuturi, va fi din nou casa noastră. Și ca să nu uităm de originea noastră, în timpul călătoriei, Creatorul a presărat de-a lungul drumului licăriri din Creație: o floare, un copac maiestuos, o pasăre ce ne încântă cu trilurile ei, culorile răsăritului și apusului și câte alte minuni. Dar până să ajungem la destinație, grija noastră față de Planeta Albastră ne obligă să avem o atitudine pozitivă și un comportament responsabil față de mediul înconjurător.

Scop:

 Descoperirea designului inteligent în natură și educarea noastră în spiritul responsabilității față de Creator, față de natură, față de cei din jur și față de propria persoană.

back to top