Liceul Teoretic "Mihai Ionescu"

Ziua Culturii Naționale – Concurs de recitare – Mihai Eminescu

13-16 ianuarie 2023

Pentru că ne dorim o dezvoltare holistică a copiilor din școala noastră, am ales să nu trecem fără să adăugăm în portofoliul nostru, sărbătoarea nașterii celui ce reprezintă o piatră de căpătâi pentru cultura literară românească. Astfel că, în această perioadă elevi din fiecare clasă, încurajați de părinți au ales să memorize și să recite versuri memorabile din opera poetului. Și pentru că, așa cum zicea însuși Eminescu „ munca unui om se poate plăti”, copiilor implicați  li se vor oferi mici daruri simbolice. Dar pentru că, după cum tot poetul continua: „caracterul și cultura sunt neprețuite”, credem că această experiență îi va întoarce pe copii spre lectură, spre poezie, spre cultură.

back to top